Dobitnica Marija Kiri Individualne stipendije, dr. Radenka Krsmanović Whiffen, bila je specijalna gošća Dana najboljih praksi, koji se održao danas u prostorijama Ministarstva nauke. Ona je zainteresovanim kandidatima prenijela svoje iskustvo u dobijanju ove prestižne stipendije.
Dr. Krsmanović Whiffen će realizovati svoju MSCA IF stipendiju, dobijenu za projekat “ZnS Wurtzite Nanotextured Ceramic Materials for Pyroelectric Energy Harvesting”*, u ENEA Casaccia Istraživačkom centru u Rimu, Italija. Ona je sa istraživačima razgovarala o procesu i pripremi projektne prijave, te ukazala na ključne segmente koji su u fokusu evaluatora prilikom ocjenjivanja projektnih ideja.
Ona je objasnila zašto je važno napraviti dobar izbor institucije domaćina, kao i mentora koji će nadgledati rad istraživača tokom trajanja stipendije.
Nadalje, dr. Krsmanović Whiffen je skrenula pažnju na detalje prilikom pisanja prijave, prijemčiv i jednostavan jezik koji se traži, adekvatne CV-je koji treba da pokažu da stipendista i mentor imaju reference neophodne za implementaciju predloženih istraživanja, te logičan tok ideje predstavljene u prijavi, kako bi evaluatori sa lakoćom pratili tekst. Uz to, kako je naglasila, važno je pratiti i prioritete agende Evropske komisije i uskladiti ih sa svojim projektnim idejama.
Prisutni su imali prilike da čuju nešto više o Marija Kiri alumni asocijaciji (Marie Curie Alumni Association – MCAA) i o novoosnovanoj Grupi za Zapadni Balkan (Western Balkans MCAA Group) u okviru ove Asocijacije čiji je dr Krsmanović Whiffen osnivač i menadžer. Riječ je o globalnoj mreži istraživača koja treba da služi za razmjenu mišljenja istraživača, unaprijedi protok znanja između različitih zemalja, sektora ekonomije i naučnih disciplina, te poboljša saradnju članova asocijacije, kao i spoljnjih korisnika. Dr. Krsmanović Whiffen je pozvala sve učesnike MSCA programa iz Crne Gore da se pridruže MCAA i Grupi za Zapadni Balkan.
Sa učesnicima Dana najboljih praksi razgovarala je preko online konferencije, i Milena Vujanović, dobitnica ITN stipendije za mlade naučnike u okviru Marija Sklodovska Kiri akcija. Milena se trenutno nalazi na Univerzitetu u Liverpulu i radi na AVA projektu (Accelerators validating antimatter). AVA predstavlja mrežu između univerziteta, naučnih centara (kao što je CERN) i privrede. Projekat je finansiran od strane Evropske unije i omogućava revolucionarna istraživanja u oblasti antimaterije. Milena je završila studije fizike na PMF-u Univerziteta Crne Gore, a prije tri godine se prijavila za učešće na CERN-ovoj ljetnjoj školi za studente fizike, što joj je otvorilo vrata za nova iskustva u nauci.